Rośtliny: Clematis alpina - powojnik alpejski

Wysłany przez 24.10. 2016 10:38:27 (16131 czytelników)

Powojnik alpejski (Clematis alpina) – gatunek pnącza z rodzaju powojników, występuje w Europie i Azji (Syberia, Kirgistan, Mongolia). Jest to jeden z trzech gatunków występujących w Polsce w stanie naturalnym, rośnie najczęściej w Tatrach, także w Pieninach, Gorcach, Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Jest także uprawiany, jako roślina ozdobna.

Clematis alpina - powojnik alpejski

Łodyga: Pnąca się, drewniejąca, dorasta do 2 m. Przytrzymuje się podpór ogonkami liściowymi.

Liście: Ulistnienie naprzeciwległe, liście podwójnie trójdzielne, o długich ogonkach.

Kwiaty: Pojedyncze, szerokodzwonkowate, osadzone na długich szypułkach, zwisłe, czteropłatkowe, o średnicy 4–6 cm są nieco mniejsze niż u mieszańców ogrodowych, w kolorze niebieskofioletowym. W środku widoczne są liczne, białe prątniczki (zredukowane pręciki), które są o połowę krótsze od działek. Spotykane są także odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonobrązowych. Kwiaty pojawiają się na zdrewniałych, zeszłorocznych pędach.

Owoce: Drobne niełupki zebrane w gęsty kulisty owocostan. Poszczególne niełupki posiadają wydłużony, pierzasty dzióbek powstały z szyjki słupka.
Tekst: Wikipedia
fotografia: Marie Fárová
10 najnowszych artykułów w tym temacie
14.01. 2008
99.46 kB czytelników
Actinidia - aktinidia (kiwi)
Te znane nam, dostępne normalnie w sklepach egzotyczne owoce zaczyna się uprawiać w naszych warunkach. Typowe kiwi Actinidia chinensis (chińska) możemy uprawiać w ciepłych rejonach, gdzie temperatura
Forum Dyskusyjne / Pnącza
19.09. 2016
2.68 kB czytelników
Powojnik - Clematis
15.08. 2012
33.76 kB czytelników
Pnącza Godne Polecenia - Egzotyczne Do Naszych Ogrodów