Rośtliny: Actinidia - aktinidia (kiwi)

Wysłany przez 14.01. 2008 14:28:16 (99486 czytelników)

Actinidia kolomikta - aktinidia pstrolistna

Te znane nam, dostępne normalnie w sklepach egzotyczne owoce zaczyna się uprawiać w naszych warunkach. Typowe kiwi Actinidia chinensis (chińska) możemy uprawiać w ciepłych rejonach, gdzie temperatura nie spada poniżej -10 °C. W naszych warunkach lepiej udają się gatunki drobnoowocowe, jak Actinidia kolomikta (pstrolistna), Actinidia arguta (ostrolistna) i inne, które znoszą spadki temperatur nawet do -25 °C, niektóre krótkotrwale nawet do -40 °C. Ich owoce są mniejsze niż klasyczne kiwi, a spożywa się je ze skórką, która jest gładka, bez włosków

ACTINIDIA KOLOMIKTA – jest lianą z pędami długimi na 4, a nawet na 6 metrów, ma pstro zabarwione liście, które na początku są kremowo-żółte, a później zmieniają się na karminowo-czerwone. Jest obcopylna, a jej owalne owoce są zielonożółte, wielkości 2,5 cm, a dojrzewają w sierpniu.

ACTINIDIA ARGUTA – wytwarza pędy o długości nawet 10 metrów z rocznym przyrostem około 1 m. Jej odmiany nie są takie odporne jak odmiany Actinidii kolomicta, pewnie jednak zniosą mrozy do -25°C. Większość odmian jest obcopylna i potrzebuje do zapylenia męskiej rośliny. Dla idealnego zapylenia trzeba przestrzegać zasady, że na jedną męską roślinę przypada najwyżej 8 żeńskich. „ISSAI” – samopylna odmiana o umiarkowanie silnym wzroście, która znosi mrozy do -25°C. Owalne zielonożółte owoce, o wielkości około 2,5 cm, dojrzewają na przełomie września i października. Rośliny mają błyszczące zielone liście, które jesienią zabarwiają się na żółto. Wyróżnia się bardzo szybkim owocowaniem. Niedojrzałe pędy mogą przemarzać, jednak niezawodnie się regenerują.

Kiwi najbardziej służy odżywiona, niezawilgocona, ale i nie przesuszona ziemia z pH 5,5 do 6,5. Wapienne i neutralne gleby trzeba przed sadzeniem łagodnie zakwasić torfem wrzosowym albo ściółką leśną. Są mocno mrozoodporne, młode jednoroczne sadzonki powinno się w pierwszym roku po posadzeniu przykryć na zimę gałęziami roślin iglastych, słomą, liśćmi itp. Jeśli kupią Państwo rośliny późną jesienią, można je przezimować nawet w ciemnej piwnicy, a posadzić wiosną po „zimnych ogrodnikach“.

Ponieważ są pnące, actinidie wymagają podpór, na przykład w formie wysokiego stałego pala, do którego przywiązujemy roślinę, pergoli albo płotu, przy którym możemy je posadzić.
Subtropické zahradnictví Kruh
Kruh 209, 514 01 Jilemnice, Czech Republic
www.zahradnictvikruh.cz
10 najnowszych artykułów w tym temacie
24.10. 2016
16.24 kB czytelników
Clematis alpina - powojnik alpejski
Powojnik alpejski (Clematis alpina) – gatunek pnącza z rodzaju powojników, występuje w Europie i Azji (Syberia, Kirgistan, Mongolia). Jest to jeden z trzech gatunków występujących w Polsce w stanie
Forum Dyskusyjne / Pnącza
19.09. 2016
2.69 kB czytelników
Powojnik - Clematis
15.08. 2012
33.77 kB czytelników
Pnącza Godne Polecenia - Egzotyczne Do Naszych Ogrodów