Rośtliny: Liquidambar styraciflua - ambrowiec balsamiczny

Wysłany przez 19.09. 2016 22:06:15 (6630 czytelników)

Ambrowiec balsamiczy, ambrowiec amerykański, styrakowiec amerykański (Liquidambar styraciflua L.) – gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej i Środkowej. Jest uprawiany w wielu krajach świata

Liquidambar styraciflua - ambrowiec balsamiczny

Pokrój: Dorasta do 45 m wysokości. Korona jest szeroka, kopulasta.

Pień: Masywny, często wspierany korzeniami deskowymi. Korowina popielata do brązowej, głęboko bruzdowana w waskie płytki lub grzbiety. Pędy czerwonawe, kanciaste lub pokryte gąbczastymi, korkowatymi listewkami na drugorocznych przyrostach. Po przełamaniu ukazują twardy, biały lub brązowy rdzeń, wielokątny lub gwiazdkowaty w przekroju. Pędy, pączki i liście po skaleczeniu wydzielają przyjemny, balsamiczny aromat.

Liście: Podobne do liści klonu, tylko bardziej powcinane z piłkowanym brzegiem i ułożone są skętolegle. Blaszki liściowe mają długie ogonki liściowe. Jesienią przebarwiają się czerwono i fioletowo.

Kwiaty: Rozdzielnopłciowe, niepozorne. Kwiaty męskie żółtawe, zebrane w gronach, kwiaty żeńskie zielonkawe, kuliste rosną na długich szypułkach. Główkowate kwiatostany męskie i żeńskie znajdują się na wspólnej, długiej, zwisającej osi (roślina jednopienna).

Owoce: Zdrewniałe torebki zebrane w owocostany wyglądające jak kolczaste kulki na długiej szypule. Utworzone ze zrośniętych nasadami, dwuklapowych, na szczycie "dzióbkowato" zaostrzonych torebek, zawierających drobne, oskrzydlone nasiona.

Balsamiczna żywica ambrowców używana jest w medycynie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym (kiedyś aromatyzowano nią gumę do żucia). Drewno czerwonawo-brązowe z ciemniejszymi smugami i cętkami, dość twarde i ciężkie, w stolarstwie cenione na równi z dębowym. Zawiera wonną oleożywicę, znaną jako "styraks amerykański", wykorzystywaną w celach leczniczych jako środek wykrztuśny i bakteriobójczy, a także jako surowiec do produkcji gumy do żucia.
Tekst: Wikipedia
fotografia: Marie Fárová
Forum Dyskusyjne / Drzewa liściaste
24.10. 2016
2.64 kB czytelników
Kłęk amerykański - Gymnocladus dioica
22.02. 2010
6.81 kB czytelników
Poszukuje drzewka