Rośtliny: Nelumbo nucifera - lotos orzechodajny

Wysłany przez 20.09. 2008 08:37:31 (66631 czytelników)

Nelumbo nucifera - lotos orzechodajny

Lotos orzechodajny (Nelumbo nucifera) jest powabną, mistyczną rośliną wodną, z szarozielonymi nieprzemakalnymi liśćmi i różowymi kwiatami. Buddyści używają go do obrzędów religijnych, cała roślina jest jadalna (konsumuje się przede wszystkim nasiona i kłącza), wykorzystywany do przygotowywania różnych potraw w całej południowo-wschodniej Azji. Jest to roślina bagienna, którą można uprawiać podobnie jak nenufar. Uprawa lotosu u nas nie jest w ogóle trudna, trzeba tylko wiedzieć jak się tym zająć.

Nasiona trzeba przed „wysiewem” trochę wyszlifować, dlatego że ich powierzchnia jest bardzo dobrze impregnowana - dla wody zupełnie nieprzepuszczalna. Nasiona w ten sposób nie mogą w ogóle zacząć kiełkować, dlatego że się do nich nie przedostanie woda. Nasiona bez ścierania utrzymują swoją zdolność kiełkowania przez tysiące lat, a jeżeli byście je namoczyli do wody bez szlifowania, okres oczekiwania na kiełkowanie trwał by parę lat..

Jak sprawdzicie czy już je wyszlifowaliście wystarczająco? Po dostatecznym wyszlifowaniu, nasiona do 24 godzin podwoją w wodzie swoją wielkość. Jeśli się do tej doby tak nie stanie, postępujcie tym samym sposobem aż do osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Potrzebuje tylko wody...

Po wyszlifowaniu nasiona umieścicie je do naczynia z wodą. Przy temperaturze około 20 °C nasiona do 24 godzin podwoją swoją wielkość. Idealna temperatura początkowa to 27-28 °C. Przy tej temperaturze kiełkowanie odbywa się bardzo szybko i już za tydzień będziecie mieli roślinę z liśćmi. Zobacz fotodokumentację na http://www.victoria-adventure.org/lotus/growing_from_seed.html

Po pojawieniu się pierwszego liścia dobrze jest roślinę zasadzić do bagnistego substratu lub żwirowego podłoża (takiego jaki jest wykorzystywany w akwariach), a całość włożyć do zbiornika (akwarium, jeziorko) z poziomem wody co najmniej 30 cm. Jeśli używacie jako podłoże żwirek akwariowy, możecie lotos uprawiać również w akwarium z rybkami.

W miarę rośnięcia roślina będzie potrzebowała większej przestrzeni. Możecie ją uprawiać w jeziorku, w zimowym ogrodzie, szklarni itp., gdzie nie zmarznie. Idealna temperatura na uprawę to 20-35°C, chociaż lotos będzie się musieć zadowolić i z niską temperaturą, ale lotosu to w ogóle nie przeszkadza. Latem możecie lotos wynosić do jeziorka na zewnątrz, ale na zimę go musicie przenieść do wnętrza – awaryjnie może przezimować w wilgotnej piwnicy podobne jak nenufar.

Idealnym rozwiązaniem jest uprawa w tzw. „wanienka do zaprawy murarskiej“ (wielkości 60, 80 litrów,a ich koszt to około 10 Euro). Roślinę umieśćcie w substracie (bagno lub akwariowy żwir), w doniczce a całość włóżcie do wanienki. Gdy już nalejecie wody aż po brzegi, zapewnicie lotosu idealne warunki. Wygodą jest, że taką wanienkę możecie zakomponować i do zimowego ogrodu lub do mieszkania, zaraz przy oknie (najlepiej balkonowym), aby roślina była na co najsłoneczniejszym i najcieplejszym miejscu w mieszkaniu. Latem możecie całą wanienkę wynieść na balkon znajdujący się na południowej stronie albo do ogrodu. Jak widzicie, lotos można bez problemów uprawiać nawet jeśli mieszkacie w bloku!
KPR - Klub hodowców roślin
http://www.kpr.sk/