Jak pielęgnować ogrody wodne i bagienne

Wysłany przez 30.05. 2007 20:17:33 (13127 czytelników)

Jak pielęgnować ogrody wodne i bagienne

Opracowanie zawiera wskazówki i porady dotyczące zakładania i pielęgnowania różnego rodzaju ogrodów wodnych, stawków i oczek wodnych. Jest to kolejny, wydany na płycie CD temat, w ukazującej się od pewnego czasu serii "LEKSYKON HOBBYSTY". Zebrane w jedną całość informacje, dały możliwość skumulowania na krążku, wszelkich podstawowych zasad, jakie obowiązują w trakcie procesu tworzenia a następnie opieki nad ogródkiem, oczkiem wodnym lub stawkiem ogrodowym.

Praktycznie każda osoba, może stać się właścicielem urokliwego elementu wodnego. W takim wypadku wystarczy niekiedy skrawek ziemi, zagospodarowany dach, balkon, taras, względnie weranda. Bujna zieleń i tryskająca woda nie muszą być atrybutem rozległych przestrzeni. Przy ich braku, zawsze możliwe jest urządzenie ogródka wodnego, w którym najważniejszym elementem konstrukcyjnym stanie się pojemnik na wodę, mogący pomieścić 100 - 250 litrów. Małe bywa piękne, a ograniczenia wynikające z wielkości wcale nie muszą stać się elementem dyskwalifikującym budowlę.

Na odpowiednio większym terenie, możliwe jest zbudowanie oczka wodnego. Jest to już element architektoniczny o znacznie większej pojemności. Najczęściej, zawiera on od 4 do 12 m3 wody. Rozległy teren, upoważnia do wybudowania stawku ogrodowego, którego wielkość może kilkakrotnie przekroczyć gabaryty oczka wodnego. Ogród wzbogacony stawem lub innym elementem wodnym, zawsze będzie wyglądał dużo ładniej, niż najpiękniejszy ogród bez wody. W wodzie i koło niej, staje się możliwe hodowanie nowych odmian roślin, których do tej pory nie można było uprawiać z powodu braku odpowiedniego dla nich środowiska. Kilka pięknych ryb, może dopełnić w tym wypadku całości obrazu. Nasz ogród, zaczną także tłumnie odwiedzać różnorodne ważki i motyle. Teren, w którym pragniemy spędzać część życia nabierze w tym wypadku nowej jakości.

Oddawany do rąk czytelnika poradnik, ma na celu przybliżenie zainteresowanym osobom większości aspektów związanych z opieką nad wymienionymi formami architektonicznymi. Niektóre z poruszanych w nim tematów, wymagają ze zrozumiałych względów odrębnego potraktowania, lecz najczęściej są jednak zbieżne. Szczególny nacisk położony został w tym wypadku na te elementy, które decydująco wpływają na sukces końcowy. Część zagadnień, jak przykładowo metody i sposoby budowania oczek i stawków wodnych, które w większości przypadków są szczegółowo omawiane w licznej dla tych tematów literaturze, nie zostały znacząco rozwinięte. W tym wypadku, uwagę zwrócono jedynie na te okoliczności, które mają szczególny wpływ na długotrwałe, bezawaryjne i nie wymagające wprowadzania zmian funkcjonowanie elementu wodnego.

Rośliny i zwierzęta wchodzące w skład fascynującego wodnego świata, wymagają w wielu wypadkach nieco odmiennego traktowania niż żywe organizmy zamieszkujące inne tereny. Różne są także doznania i spostrzeżenia człowieka, który ma możliwość codziennego obserwowania ich. W niniejszym opracowaniu potraktowano te tematy jedynie informacyjnie. Wydana na CD druga część tematyki związanej z opieką nad ogródkiem wodnym, poświęcona jest w całości temu zagadnieniu. Nosi ona tytuł "Atlas ryb oraz roślin wodnych i bagiennych". Zawarte w tym opracowaniu informacje, winny dać odpowiedź, na większość problemów związanych z ich hodowlą i uprawą. Przed rozpoczęciem budowy i pielęgnacji ogródka, oczka wodnego lub stawku ogrodowego, warto zapoznać się szczegółowo z treścią niniejszego opracowania. Zyskana tą drogą wiedza, niewątpliwie przyczyni się do prawidłowego zaplanowania całego przedsięwzięcia oraz ustrzeże przed popełnieniem błędów. Dzięki temu, bez niepotrzebnych rozczarowań, możliwe będzie zrealizowanie własnych marzeń.

Autor: Andrzej Sieniawski,

Zespół redakcyjny: Jordan Busiakiewicz, Stefan Jasiński, Krzysztof Ratuszyński, Edward Szumski,

Współpraca: Marian Baran, Józef Bąk, Józef Komendera, Krzysztof Kozłowski, Leszek Misiak, Remigiusz Orzechowski, Jakub Stanowski, Frantisek Veselowsky,

Zdjęcia:
- w tekście - 236
- w innych prezentacjach - 328,

Wydawca: Ambra; Autor: Sieniawsk A.

Kategoria: oprogramowania na CD, pielęgnacja ogrodów, woda, ryby
eOgrodnik.pl

Artykuły: jak pielęgnować

15.04. 2007
10.60 kB czytelników
Pięknie kwitnące kwiaty
08.06. 2007
21.44 kB czytelników
Egzotyczne rośliny w pojemnikach
30.03. 2007
6.58 kB czytelników
Róże
14.04. 2007
25.66 kB czytelników
Ogródki skalne
04.11. 2006
15.50 kB czytelników
Cebulowe rośliny ozdobne
02.04. 2007
7.12 kB czytelników
Piękny ogród (1)
16.04. 2007
26.74 kB czytelników
Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie
08.01. 2007
13.91 kB czytelników
Jednoroczne i dwuletnie rośliny ozdobne