Nasiona i siewki drzew

Wysłany przez 02.04. 2007 08:46:45 (10055 czytelników)

Nasiona i siewki drzew

Znajomość biologii oraz morfologii drzew i krzewów występujących w naszych lasach, parkach i zadrzewieniach jest podstawą pracy leśników oraz przedstawicieli wielu innych profesji związanych z botaniką, na przykład architektów zieleni, ogrodników czy nauczycieli tych przedmiotów.

Przede wszystkim do tych grup zawodowych, do uczącej się młodzieży oraz rzeszy pasjonatów przyrody kierowany jest niniejszy przewodnik, będący owocem fascynacji fotograficznych autorów oraz pragnienia gruntownego poznania gatunków drzew i krzewów rosnących na naszych ziemiach. Książka ta ma służyć głównie zdobywaniu praktycznej umiejętności rozpoznawania nasion i siewek, która jest z pewnością mniej powszechna od podobnej wiedzy na temat kwiatów, liści czy pokroju roślin.

Opisy poszczególnych gatunków (12 drzew iglastych i 25 drzew liściastych) zawierają najważniejsze informacje na ich temat; pominięto przy tym szczegółową charakterystykę morfologiczną roślin. Zamieszczono natomiast podstawowe dane dotyczące występowania i (ewentualnie) znaczenia gospodarczego gatunku ("Występowanie"), wymagań siedliskowych i innych właściwości gatunkowych ("Właściwości gatunku"), owocowania i wyglądu nasion ("Owocowanie i nasiona"), wyglądu siewek ("Siewki") oraz sposobu postępowania z nasionami od zbioru do wysiewu w praktyce leśnej ("Praktyka"). Dla wygody opisem wyróżniono także terminy zakwitania ("Kwitnienie") i owocowania ("Dojrzewanie nasion").

Materiał ilustracyjny zebrany w książce jest zapewne jedną z nielicznych prób przedstawienia na kliszy fotograficznej mało znanych stadiów rozwojowych drzew i krzewów.

Wydawca: Multico; Autor: Gil W. Kinelski S.
ISBN: 8370733301; Format: 190x130
Kategoria: drzewa i krzewy, nasiennictwo, rośliny różne
eOgrodnik.pl

Artykuły: nasiona siewki

01.04. 2007
6.67 kB czytelników
Drzewa i krzewy - Amann