Rośtliny: Vaccinium corymbosum - borówka kanadyjska

Wysłany przez 27.11. 2007 09:55:32 (62005 czytelników)

Borówka kanadyjska, wysoka, ogrodowa, groniasta albo też amerykańska. Istnieją różne nazwy, które oznaczają jeden i ten sam gatunek borówek. Ten gatunek borówek ma w odróżnieniu od rozmaitych namiastek, jak wiciokrzewy czy świdośliwy, znakomity smak i aromat, należy do najbardziej poszukiwanych owoców, zwłaszcza przez dzieci.

Owoce borówek słusznie zaliczamy do najzdrowszych owoców. Zawierają witaminy, substancje mineralne i barwniki, które mają niezwykle korzystny wpływ na ludzki organizm, zwiększając zdolności obronne, świetnie przeciwdziałają biegunce. Częściowo pomagają przy leczeniu cukrzycy, podagry i reumatyzmu. Medycyna ludowa radzi każdemu zjeść rocznie co najmniej 1,5 kg świeżych borówek, żeby oczyścić organizm.

Aby osiągnąć dobre rezultaty przy uprawianiu tych borówek, trzeba uwzględnić dwa podstawowe czynniki: kwaśność gleby i dostateczną ilość wody. Z naszych doświadczeń wynika, że najbardziej idealny sposób uprawy jest następujący. Jeśli chcemy uprawiać borówki w glebie na wolnym powietrzu, musimy przygotować dołek 0,5x0,5x0,5 m., który wykładamy folią i wypełniamy mieszanką torfu i piasku w stosunku 4:1. Jeśli mamy do dyspozycji wysokiej jakości kompost albo uleżały nawóz, możemy go dodać na dno dołka. Po posadzeniu w tak przygotowanej ziemi nie musimy jej nawozić przez pierwsze dwa lata, a potem nawozimy nawozem do roślin lubiących kwaśną ziemię albo specjalnym nawozem do borówek. Jeśli zatem zapewnimy dostateczną kwaśność gleby, to znaczy PH 4,5, i dostateczną ilość wody, roślina wynagrodzi nam to corocznie bogatym urodzajem wspaniałych owoców. Rośliny nie wymagają regularnego cięcia, ale po ok. czterech latach oddzielamy stare uschnięte gałęzie.

Uprawa tych borówek udaje się także w pojemnikach na balkonie czy na tarasie. Musimy pamiętać o tym, że im większy pojemnik, tym większy urodzaj. Dla pięcioletnich roślin doradzamy naczynia o pojemności co najmniej 45 l, napełnione wspomnianą już mieszanką torfu i piasku. Borówki te są bardzo odporne na mróz i można je uprawiać w rejonach położonych do 800 m n.p.m.

Vaccinium corymbosum - borówka kanadyjska

Vaccinium corymbosum - borówka kanadyjska

Subtropické zahradnictví Kruh
Kruh 209, 514 01 Jilemnice, Czech Republic
www.zahradnictvikruh.cz
10 najnowszych artykułów w tym temacie
18.09. 2016
5.74 kB czytelników
Eleutherococcus senticosus - eleuterokok kolczasty
Eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus) – gatunek rośliny należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Obszar występowania obejmuje rejon Władywostoku i Chabarowska w Rosji, południowo-wschodnie
02.05. 2008
72.76 kB czytelników
Amelanchier alnifolia - świdośliwa olcholistna
Świdośliwa, krzew dorastający do około 2 m wysokości. Udaje się też wyhodować jako drzewko. Największą zaletą świdośliwy jest jej duża odporność na zimę, a także wczesne dojrzewanie owoców.
03.01. 2008
19.67 kB czytelników
Aronia - aronia
Gatunek Aronia melanokarpa (aronia czarna) jest u nas reprezentowany przez jedną odmianę „Nero”, uszlachetnioną przez V.I. Miczurina. Nie jest wymagający co do gleby i klimatu. Rośnie i owocuje
Forum Dyskusyjne / Krzewy liściaste zrzuc. liście
23.01. 2017
2.61 kB czytelników
Pigwowiec japoński - chaenomeles japonica
16.11. 2015
14.44 kB czytelników
Jagody Goji, Kolcowój Chiński - Lycium Chinense