Wybierz ogród dla siebie

Wysłany przez 26.03. 2007 10:14:44 (8394 czytelników)

Wybierz ogród dla siebie

W książce zaprezentowano na fotografiach i planach szczegółowych 10 ogrodów wypoczynkowych ? od małych ogródków działkowych poprzez ogrody przy szeregowcach do dużych ogrodów wokół domów jednorodzinnych.

Najpierw jest pomysł i wyobrażenie, jak ma wyglądać nasz ogród, jaki powinien mieć charakter. Czy chcemy, aby był regularny niczym ogrody francuskie, czy bardziej będzie nam odpowiadał "uporządkowany nieład"? Czy naszym marzeniem jest feria barw kwiatów, czy też może bardziej odpowiada nam ogród.... dla leniucha?

Ponieważ mamy stworzyć własny "zielony pokój" odpowiadający zainteresowaniom i potrzebom naszych bliskich, urządźmy wielkie rodzinne spotkanie. Niech każdy przedstawi własne oczekiwania dotyczące ogrodu. Jakie podobają mu się drzewa, krzewy, ich kolory, czy pragnie wypoczywać w zielonej altanie, nad stawem, czy wsród roślin górskich posadzonych na skalniaku, a może jest entuzjastą przygotowywania potraw na świeżym powietrzu na grillu.

Zastanówmy się nad potrzebami naszych pociech. Czy przygotujemy dla nich plac zabaw, dzrewa do wspinania, kryjówki albo miejsce na huśtawkę, hamak lub przeznaczymy trawnik do zabawy.

W dzisiejszych czasch ogród zmienił swoją funkcję. Nie jest już ogrodem typowo reprezentacyjnym. Coraz częściej stanowi miejsce odpoczynku po pracy. Praca fizyczna przy pielegnowaniu roślin służy naszemu zdrowiu. Nie może to być jednak praca za ciężka, by doglądanie ogrodu nie zmieniło się w uciążliwy obowiązek.

Kiedy odpowiemy na liczne pytania dotyczące wyglądu przyszłego ogrodu, zazwyczaj z zapalem zabieramy się dorealizacji naszych planów, ale zanim to nastąpi autorzy książki proponują "spacer" po kilku istniejących juz ogrodach, Podpatrywanie ich ułatwi nam dostrzec zalety i wady różnych rozwiązań, a może jakiś pomysł zainspiruje nas do wprowadzenia innowacji we własnym projekcie?
 1. Wstęp
 2. Kwiatowy salon
 3. Miniaturowe kompozycje w starym ogrodzie
 4. Kryjówki w zieleni
 5. Malowane pejzaże
 6. Koła w różu i fiolecie
 7. Nad brzegiem szemrzącego strumyka
 8. Ogród z rzeźbami
 9. Ogród w lesie
 10. Ogród pod lasem
 11. Ogród ze stawem i wodospadem
 12. Podstawowe zasady projektowania ogrodów

Wydawca: Multico; Autor: Masternak H.
ISBN: 83-7073-327-1; Oprava: ; Format: 260x208
Kategoria: ogrodnictwo, drzewa i krzewy, ogródki działkowe
eOgrodnik.pl
10 najnowszych artykułów w tym temacie
24.10. 2016
4.99 kB czytelników
Rośliny górskie. Flora Polski
Książka ukazuje bogactwo florystyczne polskich gór. Autorzy opisują przystosowania roślin do życia w trudnych, wysoko położonych obszarach górskich. Przedstawiają, które rośliny są endemitami,
18.09. 2016
3.33 kB czytelników
Piękny ogród smakosza
Ogród piękny i praktyczny to marzenie każdego miłośnika prac ogrodniczych, a jeśli do tego dostarcza świeżych zdrowych warzyw, ziół, owoców, to daje także pewność, że to, co zjemy, jest
13.09. 2016
4.33 kB czytelników
Drzewa i krzewy liściaste
Autorzy – Bronisław i Bronisław Jan Szmit, ojciec i syn – prowadzący jedną z najlepszych szkółek roślin ozdobnych w Polsce opisują 750 gatunków i odmian drzew i krzewów liściastych.
13.09. 2016
4.63 kB czytelników
Jak zaprojektować ogród marzeń
Jak zaprojektować ogród marzeń Danuta Młoźniak prowadzi popularny portal OGRODOWISKO, gdzie jest ceniona za niezwykle celne i praktyczne porady. Współpracuje z programem telewizyjnym „Maja w ogrodzie”
09.01. 2009
19.40 kB czytelników
Zamieszkaj w ogrodzie
W książce łączymy wszystkie te elementy: operujemy przestrzenią, wydzielamy części funkcjonalne i eleganckie, zwracamy uwagę na styl.
09.01. 2009
22.13 kB czytelników
Projektowanie nowoczesnego ogrodu
Style aranżacji i elementy architektury przestrzeni Album o dekorowaniu i projektowaniu ogrodu różnej wielkości i rodzaju, prezentuje sposoby wykorzystania, zastosowania form i kształtów, kolorów,
09.01. 2009
22.64 kB czytelników
Encyklopedia roślin pokojowych
Uprawiamy: kwiaty, krzewy, rośliny na werandę, rośliny miniaturowe, wiszące...
08.01. 2008
22.21 kB czytelników
Zieleń Miast i Wsi współczesna i zabytkowa
Na stan zdrowotny zieleni w miastach duży wpływ mają warunki glebowe. Właściwy rozwój mikroflory i mikrofauny glebowej, a także prawidłowy rozwój systemu korzeniowego stwarza optymalne warunki
08.06. 2007
21.27 kB czytelników
Egzotyczne rośliny w pojemnikach
Zapoznacie się w niej z najbardziej popularnymi gatunkami roślin egzotycznych, których pięknem można cieszyć się przez cały rok i które latem uprawia się w ogrodzie. Dowiecie się, jak je pielęgnować,
16.05. 2007
17.96 kB czytelników
Poznajemy rośliny chronione
Od dawna nasze najrzadsze rośliny chronione są prawem, a lista gatunków zagrożonych wymarciem co kilka lat jest wydłużana. Rośliny możemy skutecznie chronić tylko wtedy, gdy będziemy umieli je