Azalie, różaneczniki, wrzosy

Wysłany przez 02.04. 2007 09:13:45 (12774 czytelników)

Azalie, różaneczniki, wrzosy

Zainteresowanie budzą między innymi kalmia, pieris, kiścień czy golteria. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie roślinami wrzosowatymi, a zwłaszcza ich nowymi, cennymi odmianami ogrodowymi.

Wpływ na to mają wyjątkowe walory dekoracyjne tych roślin. Mamy nadzieję, że książka ta przyczyni się do spopularyzowania roślin wrzosowatych, tak powszechnie uprawianych na zachodzie Europy i w Ameryce. Pozwoli poznać ich biologię, wymagania siedliskowe, uprawę i sposoby rozmnażania.

Obok popularnych różaneczników, azalii, wrzosów czy wrzośców, w skład tej rodziny wchodzą inne bardzo ciekawe i wartościowe gatunki, które stopniowo wprowadzane są na rynek ? mało znane, rzadko sadzone, a ze wszech miar warte spopularyzowania.

Spotyka się je w ogrodach botanicznych oraz wśród kolekcjonerów, hobbistów i znawców tej grupy roślin. Zainteresowanie budzą między innymi kalmia, pieris, kiścień czy golteria.

Niewielki do tej pory udział roślin wrzosowatych w strukturze ogrodów wiązał się być może z brakiem odpowiedniego materiału roślinnego na rynku, obawą przed przemarzaniem, a także z niepowodzeniem w uprawie, wynikającym głównie z niewiedzy o potrzebach tej specyficznej grupy roślin.

Import nowych gatunków i odmian, którym odpowiadają nasze warunki klimatyczne, spowodował znaczący rozwój produkcji w tej dziedzinie i dostępność roślin wrzosowatych na polskim rynku. Wiele z nich pochodzi z innych obszarów globu, dlatego wcześniej sprawdza się ich przydatność do uprawy w warunkach naszego kraju.

Efektownie kwitnące w parkach, ogrodach botanicznych, a także ogrodach sąsiadów i znajomych, znane i popularne azalie, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, a przede wszystkim ich nowe odmiany, znajdują z roku na rok grono nowych wielbicieli. Mamy nadzieję, iż z nowymi gatunkami roślin wrzosowatych będzie podobnie. Książka przedstawia szczegółowo 21 gatunków z rodziny wrzosowatych oraz bardzo liczne, najpiękniejsze odmiany, zilustrowane barwnymi zdjęciami.
  1. Wstep
  2. Charakterystyka roślin wrzosowatych
  3. Przygotowanie gleby pod rośliny wrzosowate
  4. Zabiegi pielęgnacyjne
  5. Rozmnażanie roślin wrzosowatych
  6. Zastosowanie roślin wrzosowatych
  7. Ozdobne rosliny wrzosowate

Wydawca: Multico; Autor: Chojnowska E. Chojnowski M.
ISBN: 83-7073-328-X; Format: 210x270
Kategoria: ogrodnictwo, pielęgnacja ogrodów, rośliny ozdobne
eOgrodnik.pl
10 najnowszych artykułów w tym temacie
24.10. 2016
4.50 kB czytelników
Rośliny górskie. Flora Polski
Książka ukazuje bogactwo florystyczne polskich gór. Autorzy opisują przystosowania roślin do życia w trudnych, wysoko położonych obszarach górskich. Przedstawiają, które rośliny są endemitami,
18.09. 2016
3.09 kB czytelników
Piękny ogród smakosza
Ogród piękny i praktyczny to marzenie każdego miłośnika prac ogrodniczych, a jeśli do tego dostarcza świeżych zdrowych warzyw, ziół, owoców, to daje także pewność, że to, co zjemy, jest
13.09. 2016
3.99 kB czytelników
Drzewa i krzewy liściaste
Autorzy – Bronisław i Bronisław Jan Szmit, ojciec i syn – prowadzący jedną z najlepszych szkółek roślin ozdobnych w Polsce opisują 750 gatunków i odmian drzew i krzewów liściastych.
13.09. 2016
4.25 kB czytelników
Jak zaprojektować ogród marzeń
Jak zaprojektować ogród marzeń Danuta Młoźniak prowadzi popularny portal OGRODOWISKO, gdzie jest ceniona za niezwykle celne i praktyczne porady. Współpracuje z programem telewizyjnym „Maja w ogrodzie”
09.01. 2009
19.18 kB czytelników
Zamieszkaj w ogrodzie
W książce łączymy wszystkie te elementy: operujemy przestrzenią, wydzielamy części funkcjonalne i eleganckie, zwracamy uwagę na styl.
09.01. 2009
21.94 kB czytelników
Projektowanie nowoczesnego ogrodu
Style aranżacji i elementy architektury przestrzeni Album o dekorowaniu i projektowaniu ogrodu różnej wielkości i rodzaju, prezentuje sposoby wykorzystania, zastosowania form i kształtów, kolorów,
09.01. 2009
22.45 kB czytelników
Encyklopedia roślin pokojowych
Uprawiamy: kwiaty, krzewy, rośliny na werandę, rośliny miniaturowe, wiszące...
08.01. 2008
21.96 kB czytelników
Zieleń Miast i Wsi współczesna i zabytkowa
Na stan zdrowotny zieleni w miastach duży wpływ mają warunki glebowe. Właściwy rozwój mikroflory i mikrofauny glebowej, a także prawidłowy rozwój systemu korzeniowego stwarza optymalne warunki
08.06. 2007
21.05 kB czytelników
Egzotyczne rośliny w pojemnikach
Zapoznacie się w niej z najbardziej popularnymi gatunkami roślin egzotycznych, których pięknem można cieszyć się przez cały rok i które latem uprawia się w ogrodzie. Dowiecie się, jak je pielęgnować,
16.05. 2007
17.77 kB czytelników
Poznajemy rośliny chronione
Od dawna nasze najrzadsze rośliny chronione są prawem, a lista gatunków zagrożonych wymarciem co kilka lat jest wydłużana. Rośliny możemy skutecznie chronić tylko wtedy, gdy będziemy umieli je