Rośliny

Rośtliny: Amelanchier alnifolia - świdośliwa olcholistna

Wysłany przez zahradnictvikruh 02.05. 2008 09:53:56 (64357 czytelników)
Amelanchier alnifolia - świdośliwa olcholistna

Amelanchier alnifolia - świdośliwa olcholistna

Świdośliwa, krzew dorastający do około 2 m wysokości. Udaje się też wyhodować jako drzewko. Największą zaletą świdośliwy jest jej duża odporność na zimę, a także wczesne dojrzewanie owoców. Może być uprawiana na terenach wyżej położonych i na dalekiej północy, gdzie owocuje i dojrzewa corocznie, a gdzie inne gatunki owocowe nie mogą rosnąć i owocować. Zimą zniesie nawet –40 °C. Posadzone rośliny zaczną owocować już w 3. roku po wysadzeniu i owocują co roku do 40-50 lat.

Krzew jest samopylny. Średni zbiór z jednego krzewu to 8-12 kg owalnych ciemnofioletowych jagód pokrytych silnym woskowym nalotem. Jagody są soczyste, słodkie, o przyjemnym smaku, a kolor soku jest wspaniale karminowy. Rozkwita w kwietniu, a kwiaty znoszą wiosenne przymrozki aż do minus 5-7 stopni, owoce dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Świdośliwa rośnie dobrze i zdrowo na każdej glebie, prawie nie jest atakowana przez choroby i szkodniki.

Sadzenie i pielęgnacja krzewu:
Młode rośliny możemy posadzić w dołkach 60x60x60 cm. Rośliny sadzimy do poziomu korzeni i dobrze przydeptujemy, podlewamy i zagarniamy pulchną ziemią. Podlewanie po posadzeniu jest konieczne, żeby rośliny dobrze się ukorzeniły. O ile są dobrze ukorzenione, zniosą nawet długi okres suszy dużo lepiej niż inne gatunki owocowe. Wiosną można przycinać pędy na krzewach na jednej trzeciej długości, żeby krzew lepiej się rozgałęził. Można je przycinać także w drugim roku tak, żeby krzew miał 10-15 pędów. Po 3.roku, kiedy świdośliwa zaczyna obradzać, utrzymujemy wysokość roślin cięciem na poziomie 2-2,5 m, żeby owocowanie rozłożyło się na całej długości pędów. Jeśli sadzi się więcej krzewów stosuje się rozstaw 2m x 3,5m-4m.

Przy wiosennym oprysku drzew owocowych można opryskać także świdośliwę. W czasie wegetacji wystarczy jeden oprysk Horizonem na liść. Wtedy nie będzie u nas cierpiał na szkodniki. Krzew ukorzenia się na głębokość 140 cm, a korzenie rozkładają się szeroko nawet do dwukrotności poziomu korony, czyli z łatwością znajdzie wodę i nawozy.

Zbiór i wykorzystanie owoców:
Jagody świdośliwy dojrzewają od końca czerwca. Przy słonecznej pogodzie owoce zbiera się dwa razy. Jeśli jest chłodniej, zbiera się stopniowo. Owoce zawierają 8-12 % cukru, kwasy organiczne, garbniki, do 1% pektyn, karoten, wit.C, wit. B2, a także aż 1000 mg% anthocyanu, który został ostatnio rozpoznany jako aktywny czynnik zapobiegania wielu chorobom, a głównie rakowi. Miąższ owoców jest soczysty. Żeby uzyskać więcej soku jest wskazane, by owoce po zebraniu pozostawić jeszcze około 7 dni aż przejrzeją. Następnie wytłacza się do 80 % soku.

Sok ma wspaniały karminowy kolor, a w połączeniu z rokitnikiem tworzy w zależności od stężenia całą paletę barw do mieszanych napojów. Z owoców można zrobić dżem albo kompot.
Subtropické zahradnictví Kruh
Kruh 209, 514 01 Jilemnice, Czech Republic
www.zahradnictvikruh.cz
Rejestr: ENCYKLOPEDIA ROŚLIN alnifolia, amelanchier, olcholistna, świdośliwa, ARTYKUŁY alnifolia, amelanchier, olcholistna, świdośliwa, FORUM DYSKUSYJNE alnifolia, amelanchier, olcholistna, świdośliwa, FOTOGALERIA alnifolia, amelanchier, olcholistna, świdośliwa, FOTOGALERIA DF alnifolia, amelanchier, olcholistna, świdośliwa, INDEKS ARTYKUŁÓW: AME...
10 najnowszych artykułów w tym temacie
1)Aronia - aronia (16534 czytelników)03.01. 2008 11:23:06
Gatunek Aronia melanokarpa (aronia czarna) jest u nas reprezentowany przez jedną odmianę „Nero”, uszlachetnioną przez V.I. Miczurina. Nie jest wymagający co do gleby i klimatu. Rośnie i owocuje nawet
2)Vaccinium corymbosum - borówka kanadyjska (51817 czytelników)27.11. 2007 09:55:32
Borówka kanadyjska, wysoka, ogrodowa, groniasta albo też amerykańska. Istnieją różne nazwy, które oznaczają jeden i ten sam gatunek borówek. Ten gatunek borówek ma w odróżnieniu od rozmaitych namiaste
českyslovenskyenglishdeutschpolsky
kto jest online? 437

krzewy
liściaste
zrzuc. liście

Reklama